Adıyaman Havalimanı Ayrıntılı Adres Bilgisi

Adıyaman şehir merkezine 22 km mesafede bulunan havalimanı 1998 de hizmet vermeye başlamış olup şehir merkezine otobüs veya özel araç ile ulaşmak isteyenlerin sık soruduğu sorular arasında ayrıntılı adres bilgisi yer almaktadır. Adıyaman Havalimanı ayrıntılı adres bilgisi veya yol tarifini öğrenmek için yazımıza göz atmanız yeterlidir. Adıyaman merkezden, Adıyaman Havalimanı’na gitmek için öncelikle Atatürk bulvarını takip ederek Adıyaman-Diyarbakır Yolu istikametinde devam etmeniz gerekmektedir. Ortalama 20 km sonra Boztepe- Havaalanı yol ayrımına geleceksiniz. Bulvardan ayrılıp Boztepe tarafına döndükten sonra, sola yani Boztepe tarafına doğru değil, düz devam etmeniz gerekmektedir. Düz istikamette devam ederken solunuzda kalacak olan Adıyaman Havalimanı’na ulaşacaksınız.

Adıyaman Havalimanı’nın hizmete giriş tarihi 22.05.1998 yılı olsa da günümüze kadar sürekli faal durumda kalamamıştır. Açılışının ardından tarifeli olarak Ankara-Adıyaman ve Adıyaman-Ankara arası yolcu uçuşları kabul etmekteydi. 2001 yılına kadar devam eden bu seferler Türk Hava Yolları tarifeli seferleri durdurmuş fakat havaalanının meydanı faal durumda kalmıştır. Meydan Ulaştırma Bakanlığı tarafından kullanılmış, bölgesel havacılık hizmetleri vermeye devam etmiştir. Bölgesel havacılığın artması ve geliştirilmesi için proje kapsamında 4 yıl kullanılmış ve 2005’te Türk Hava Yolları tekrar tarifeli seferleri açmıştır. Bu defa Adıyaman Havalimanı, İstanbul ve Ankara’ya gidiş geliş tarifeli seferleri düzenlenmeye başlamış ve günümüze kadar yolculara hizmet vermeye devam etmiştir.

Havalimanına ek olarak kullanılan teknik blok, kule, garaj binası ve ARFF gibi hizmet binalarının inşası 2010 yılında tamamlanmış ve 2012 yılında havalimanının pisti daha da genişletilerek hizmet vermeye devam etmiştir. 2013 yılında ise terminal binası, eski binanın 22 katı kadar büyütülerek hizmete girmiştir. Şuan da bir milyon yolcu kapasitesine sahip bir terminal binası vardır.

İç hatlarda İstanbul ve Ankara seferlerini kullanılan havalimanına, her türlü eksikliğin giderilmesi ile 2015 yılında havayolu şirketlerine dış hatları kullanma imkanı verilmiştir. Geçici olarak da olsa Hac ve Umre seferleri ile Hudut Kapısı olarak kullanılmıştır. Şuan da sadece iç hatları kullanmakta ve çevresindeki iller olan Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a İstanbul ve Ankara’dan ulaşım Adıyaman Havalimanı ile sağlanmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir