3 Nisan 1954 Adana THY ARK adlı uçak düştü

Kısa adı THY olan Türk Hava Yolları firmasına ait ARK adlı uçak Adana ilinden Ankaraya gitmek için 1954 yılının 3 Nisan tarihinde saat 13.40da havalanmış ve ARK uçağı havalanmasından 10 dakika sonra havada infilak ederek düştü. Adana ilinden 3 Nisan 1954 tarihinde kalkışını gerçekleştiren ARK adlı THY havayollarına ait uçak Toros eteklerinde Kurttepe mevkinde havada infilak ederek düştü ve 15 kilometrelik alana yayılan uçak 25 kişiye mezar oldu. İlk Türk kazası olarak tarihe geçmiş olan bu kaza büyük hüzün meydana getirmiş ve kaza uzun süre gündemde kalmıştır. Adana’dan başkent Ankara’ya gitmek isteyen yolcuları taşıyan uçak havada infilak edip parçalanarak düştü.

Bu olayda vefat eden 25 kişinin arasında ünlü Arkeoloji Profesörü ve siyaset adamı olan Remzi Oğuz Arık da bulunmaktaydı. Ülkemizin ilk uçak kazası olarak kayıtlara geçen bu olayda ilk bayan hostes olan Güler Karaduman da uçağın mürettebatı arasında yer almaktaydı. Kazanın neden kaynaklandığı ayrıntılı olarak bilinmese de kalkıştan 10 dakika sonra infilakın gerçekleşmesi teknik bir arızanın neden olabileceğini akıllara getirmektedir. Türk Hava Yollarının Adana ile Ankara arasındaki seyahati gerçekleştirmek üzere saat 13.40’ta başlayan yolculuk 10 dakika sonra yaklaşık 13.50 civarlarında aracın infilak etmesi ile sona ermiş ve 25 kişinin yanında ünlü arkeologun ve ilk hostesin de yaşamının sona ermesine neden olmuştur.

Sivil Havacılık tarihinde unutulmayan bazı kazalar vardır. 3 Nisan 1954 yılındaki kaza Türk tarihinin ilk kazası olduğundan unutulmamaktadır. Birde en fazla ölümün gerçekleştiği bazı olaylar da vardır ki onlar da acı bir hüzün olarak hatırlanmaktadır. Bu olayların başında Japonya’da meydana geçen kaza yer almaktadır. İkinci sırada ise Türk Hava Yollarına ait McDonnell Douglas DC-10 tipi yolcu uçağının Paris ile Londra arasında seferini yaparken düşmesi bulunmaktadır. Yaşanan hazin olayda 13’ü mürettebat 333’ü yolcu toplam 346 kişi hayatını kaybetmiştir. Olayın yük kapısının düşük basınç nedeni ile patlamasının ardından gerçekleşmiş ve uçak Paris’in kuzeyindeki Ermenonville Ormanı’na çakılmıştır. Kaza havacılık tarihinin beşinci büyük en ölümcül ikinci havacılık kazası olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir