1996 Atlas Okyanusu Boeing 757 TC-GEN Uçak Kazası

1996 tarihindeki uçak kazası Birgen Air şirketine ait Boeing 757 TC-GEN tipi yolcu uçağı Dominik Cumhuriyetinin Gregorio Havaalanından 180 yolcu ve 9 mürettebat alıp havalandıktan sonra Atlas Okyanusu üzerinde arıza yaptı. 6 Şubat 1996 tarihindeki uçak kazası Dominik Cumhuriyetinden Almayanın Berlin ve Frankfurt kentlerine varmak üzere havalanmış olan Boeing 757 TC-GEN tipinin Atlas Okyanusu üzerinde arıza yaparak düşmesi sonucu meydana geldi. Charter şirketi olan Birgen Air firmasına ait olan Boeing 757-225 tipi uçak gece 23.42’te kalkışını gerçekleştirmiş olup kalkışından çok kısa bir süre sonra olumsuz hava şartlarının etkisi ile uçakta meydana gelen hasar arızanın oluşmasına neden olmuş ve maalesef ki 189 kişinin ölümüne neden olan olay meydana gelmiştir.

Atlas Okyanusunun sularına gömülen uçakta buluna yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştır. Almanya’dan bir grup turist Domonik Cumhuriyetinde tatil yapmış ve dönme vakti geldiğinde kendilerini Frankfurt’a götürecek uçakta mekanik arıza meydana gelince başka bir çözüm yolu aranmaya başlamış. Çözüm olarak bir Türk charter şirketi olan Birgenair’e ait Boeing 757 TC-GEN tipi yolcu uçağını kiralamıştır. Bu yolcu uçağının kaptan pilotu deneyimli Ahmet Erdem’dir. Deneyimli kaptan pilota yardımcı olması için ikinci pilot Aykut Gergin ve gözlemci pilot Muhlis Evrenesoğlu kokpitte bulunmaktaydı. Domonik Cumhuriyetinden yerel saatle 23.30’da kalkmak için aprondan ayrılan uçakta uçağın havalanması anında yapılması gereken rutin kontrolleri yapan Aykut Gergin hız göstergelerinde bir uyumsuzluk olduğunu fark etmişti.

Fark edilen uyumsuzluğa rağmen kaptan Ahmet Erdem kalkışı ertelemeyerek 23.24’de kalkışı gerçekleştirmişti. 1400 metreye yükseldiğinde kaptan pilotun göstergesi 650 kilometrelik hızı gösterirken ikinci pilotunki 370 kilometrelik hızı göstererek uyumsuzluk daha da ciddi boyutlara ulaşmış. Durum böyle olunca kalkıştan bir buçuk dakika sonra otomatik pilot devreye girmiş. Kaptanın verilerini dikkate alan otomatik pilot aşırı hız uyarısı verdi ve yavaşlamak için uçağın burnunu kaldırmaya başlamış. İkinci pilotun göstergesi farklı olunca levye titreşim uyarısı vererek otomatik pilotu devre dışı bırakmış kaptan Erdem uçağın burnunu indirmek yerine motorlardan güç almaya kalkışınca motorlar durmuş uçağın kontrolü zorlaşmış ve maalesef ki kalkıştan 5 dakika sonra Puerto Plata’nın 26 km kuzeydoğusunda Atlas Okyanusu’na düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir