1990 Hindistan Havayolları Airbus A320-231 kazası

Hindistan Havayolları firmasına ait olan Airbus A320-231 uçağının 1990 yılında başına gelen uçak kazası, hafızalarda uzunca yıllar boyunca yer etmiş bir kaza olduğu için günümüzde en çok bilinen olaylar arasında yer almaktadır. Airbus A320-231 uçak kazası Hindistan Havayolları bakımından da oldukça önemli bir dönüşümün yaşanılmasına neden olmaktadır. 1990 yılında meydana gelen bu uçak kazası, oldukça trajik bir sonucu bulunan bir olaydır. Bu trajik olay sonrasında uçakta bulunan 139 yolcudan 88’i yaşamını yitirmiştir. Esasında uçak kırımı, iniş sırasında meydana gelmiş bir olaydır. Üstelik piste 400 metre gibi çok az bir mesafede kala bu kırım yaşanmıştır. Bu aşamadan sonra dünya genelinde Airbus uçaklarına karşı bir mesafeli durum söz konusu olsa da zaman içerisinde bu durum değişkenlik göstermiştir.

Esasında bir Airbus uçağının düşmesi oldukça zor bir ihtimaldir. Zira uçakta ileri teknoloji ürünü otomatik pilot sistemi yer almaktadır. Oto – pilot konumu ise uçağın sorunsuz bir şekilde iniş yapmasını mümkün kılmaktadır. Bu noktada şayet herhangi bir şekilde kara parçasına standart limitlerden daha fazla yaklaşıldığında oto pilotun devreye girdiği bilinmektedir. Buna aynı zamanda kara yakınlığı uyarı sistemi de denilmektedir. Ancak söz konusu bu kazanın nasıl oluştuğuna dair yapılan araştırmalarda oto pilotun devreye girmediği görülmektedir. Bu durum ise doğal olarak uçağın kırıma uğramasına neden olmaktadır.

Kara yakınlığı uyarı sistemi oldukça etkili bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem cihazın olası sorunlu bir durum yaşandığında bar bar bağırarak uyarı işareti verdiği bilinmektedir. Şayet oto pilot bu aşamada devreye girerse kontrolü pilota bırakmamaktadır. Bu noktada otomatik iniş sisteminin manüel iniş sistemine göre çok daha güvenli olduğu bilinmektedir. Çünkü manüel iniş sistemi, pilotların gözlerine ve özel yeteneklerine güvenerek yapmış oldukları iniş sistemidir. Oysa oto pilot pek çok unsuru göz önünde bulundurarak iniş işlemini tamamlamaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında 1990 Hindistan Havayollarına ait olan Airbus A320-231 kazası sonrasında oto pilot uygulamalarının çok daha geliştirildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir