1982 Erzincan Refahiye ABD askeri uçağın Düşmesi

Ülkemizde yaşanan ilk sivil uçak kazası 3 Nisan 1954 yılında gerçekleşmiş olup bu olayın ardından başka kazalar meydana gelmiştir ki askerin ABD uçağın 1982 yılında Erzincan ilinin Refahiye ilçesinde düşmesi de kazalardan biridir. Askeri uçak kazalarının ilki 25 Ağustos 1954 yılında Eskişehirde gerçekleşmiş olup kazada 10 kişi hayatını kaybetmiştir ki 1982 tarihinde ABD ülkesine ait askeri uçağın Erzincan ilinin Refahiye ilçesinde düşmesi de eklenmiştir. Askeri kazalarda sivil yolcu uçaklarına oranla daha az kişi vefat etmektedir. Ülkemizdeki en ölümcül kazalar sivil olaylarda meydana gelmiştir. En ölümcül kaza 1974 yılında gerçekleşmiş ve 346 kişi vefat etmiştir. İkici en ölümcül olay ise 1976 yılında gerçekleşip 154 kişi hayatını kaybetmiştir.

Erzincan’daki olaya kadar askeri alanda gerçekleşmiş olan olayların tarihi kronoloji sırlaması şu şekildedir:

• İlk askeri uçak kazası 25 Ağustos 1954 yılında Eskişehir’de meydana gelmiştir. Bu kazada 10 kişi hayatını kaybetmiştir.
• 25 Temmuz 1957 yılında Bursa’da meydana gelen olayda uçak bir mahallenin üzerine düşmüştür. Mahalle üzerine düşmesi ile gerçekleşen olayda 15 kişi vefat etmiş 19 kişi ise yaralanmıştır.
• Middle East Airlines havayollarına ait yolcu uçağı 1 Şubat 1963 günü Ankara üzerinde Türk Hava Kuvvetlerine ait uçak ile çarpışmış. Türk Hava Kuvvetlerine ait C-47 Skytrain askeri yolcu uçağı ile çarpışma sonucunda meydana gelen kazada uçaklarda buluna toplamda 17 personel vefat etmiştir. 17 personelin yanı sıra çarpışan uçakların düştüğü alanlardaki 87 kişi de bu elim kazada hayatını kaybetmiştir.
• Türk Hava Kuvvetlerine ait F4-E Fantom savaş uçağı 28 Haziran 1977’te Afyon’a bağlı Emirdağ ilçesinde düşmüştü. Olay Emirdağı ilçesine 10 kilometre kuzey doğusunda radar önleme uçuşu yaptığı sırada meydana gelmiş olup ülkemizin ilk F4 pilotlarından Üsteğmen Göksel Doğan ve Yüzbaşı Ali İlker Özgüler yaşamını kaybetmişti.
• Babaeski’de 22 Eylül 1980 tarihinde Babaeski’de Sonbahar Tatbikatı 81 yapılırken Northrop F-5 tipi bir jet uçağı karargâh üzerine düşmesi sonucunda kaza meydana gelmiş ve bu kazada 65 asker vefat etmiş 72 asker ise yaralanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinin en fazla asker kaybı verildiği olay olarak kayıtlara geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir