1974 yılında İzmir THY’ye ait F-28 uçak kazası

Ülkemizde meydana gelmiş en büyük uçak kazası olayları arasında yer alan 19974 İzmir F-28 uçak kazası, ölümlü bir kaza olarak tarihe kaydedilmiş bir olay olarak tanımlanmaktadır. THY’ye ait olan F-28 uçağında 1974 yılında meydana gelen bu uçak kazası, sonrasında 66 kişi hayatını kaybetmiştir. Kırım sonrasında ölenlerden 62’i yolcu iken 4’ü de mürettabat arasında yer almaktadır. Yaşanılan bu trajik olay sonrasında yolculardan sadece 3’ü mürettabattansa sadece 4’ü kurtulmuştur. THY ait olan Fokker F-28 model uçağın tv-jao kuyruk koduna tescil edildiği de bilinmektedir. Uçak İzmir ilinden İstanbul Yeşilköy Havaalanına gitmek için kalkmış bir uçaktır. Bu aşamamda kırıma uğrayan uçak düşerek oldukça büyük bir facianın yaşanılması söz konusu olmuştur.

1974 yılında meydana gelen bu uçak kırımının sebebi ise yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkartılmıştır. Uçağın kalkış için harekete geçtikten sonra kanatlarında buzlanma oluştuğu tespit edilmiştir. Bu buzlanma olayı uçağın stall konumuna gelmesine neden olmuştur. Stall konumuna geldikten sonra ise uçak hızlı bir şekilde düşerek yanmaya başlamış bu olay sonrasında ise ölümlü bir facia ortaya çıkmıştır. Olay sabah saat 7. 30 civarında meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonrasında uçağın sadece 10 metre kadar yükselebildiğini ortaya koymuştur. Zira uçak sadece 10 metre yükseldikten hemen sonra sol yanına doğru yaw hareketi yaparak düşmeye başlamıştır. Bunun neticesinde ise; uçağın burnunun yere doğrulduğu tespit edilmiştir. Bu aşamada uçağın tekrar yere inmeyi başardığını da söylemek mümkün olmaktadır.

Uçağın tekrar yere inmesi sonrasında ise yaşanılanlar facianın ortaya çıkmasına oldukça etkili olmaktadır. Zira uçak indiğinde uçağın burnunun drenaj hendeğine vurduğu bilinmektedir. Bu aşamadan sonra uzunsa süre boyunca kayan uçağın bu olay neticesinde parçalandığı da bilinmektedir. Asıl trajedi uçağın parçalanması sonrası oraya çıkan yangından sonra yaşanıldığı tespit edilmiştir. Zira bu yangında çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Bu kaza sonrasında ülkemizde özellikle yer güvenlik hizmetleri konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu noktada ani müdahale kapasitesine sahip olan yer güvenlik hizmetlerinin her geçen gün geliştirildiği de bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir