19 Eylül 1976 Isparta uçak kazası nasıl oldu

Türk Hava Yolları’ na ait olan İstanbul-Antalya seferini yapan 452 sefer sayılı uçak Toros Dağları’ na çakıldı, Antalya adlı uçak Isparta yakınında olan Toros Dağları’ na çarptı. Son derece ilginç ve akıllara kazınan uçak kazalarından biri olmaktadır. Öyle ki, valizlerin ve cesetlerin ağaçların arasında sıçraması son derece üzücü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Antalya uçağı çok büyük bir facianın yaşanmasına neden olmuştu. Oldukça merak edilen ısparta uçak kazası çok ilginç görüntü ve detaylara ev sahipliği yapıyor. Milano-İstanbul-Antalya seferinde olan boeing727 tipi yolcu uçağı Isparta’ ya yaklaşırken, iniş hatası nedeniyle Toros Dağı eteklerinden birisi olan Karatepe’ ye çakıldı. Toplam 155 yolcunun hayatını kaybettiği bu kaza üzerinden o kadar yıl geçmesine rağmen, hala unutulmamaktadır. Ayrıca kazanın olduğu yerde uçağın parçalarından bazı kalıntılar bulunmaktadır.

Uçağın Düşme Nedeni

Bulunduğu dönemin en popüler ve bilinen uçağı olan Boeing727 Antalya isimli uçağı Türk Hava Yolları filosuna çok yeni katılmıştı. Kaptan pilotun yorgun olması ve kokpitteki yerini ikinci pilota bırakmasıyla olaylar vuku bulmaya başlar. Yanlış chart alan yardımcı pilot, Isparta şehrinin ışıklarını Antalya sanıp inişe geçmesiyle hazin son meydana gelmektedir. Ayrıca havanın karanlık olması ve alçalma sırasında Toros Dağı eteklerine çarparak bütün yolcuların hayatını kaybetmesiyle son bulmuş bir kazadır. Tüm bu trajediden geriye kalan kalıntılar hala görülmektedir. Türkiye’ de yaşanan en büyük ve üzücü uçak kazaları arasında yerini almaktadır. Isparta-Karatepe uçak kazası Boeing727 ile yolculuğa çıkan tam 155 kişinin son yolculuğu olarak tarihe acı bir siyah kalemle yazıldı.

Türk Hava Yolları’ nın nadir ve üzücü kazalarından biri olmuştur. Alçalma hatası sonucunda Toros Dağı eteklerine çarpan uçak, 8’ i personel olmak üzere toplam 154 kişiye mezar oldu. Pilot Celal Topçuoğlu, mesul Pilot Sacit Soğangöz, iniş hatası sebebi ile Isparta semalarında uçarken pist ışıklarını görmüş olduğunu Antalya kuleye bildiriyor. Kule ile konuştuktan sonra ise alçalmaya başlayarak hazin sonu yanlışlıkla hazırlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir